jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > Zasady doboru klimatyzacji do pomieszczeń mieszkalnych


Zasady doboru klimatyzacji do pomieszczeń mieszkalnych

20 marca 2014

Klimatyzatory coraz częściej są już standardem nie tylko w biurach czy hotelach, ale również w pomieszczeniach mieszkalnych. Trudno się jednak dziwić. Urządzenia te pozytywnie wpływają na zdrowie, samopoczucie i jakość wypoczynku. By dobrze spełniały swoje zadanie, trzeba je jednak dobrać do wielkości i charakteru pomieszczenia.

Przenośny czy split?

Dobierając klimatyzację do pomieszczenia musisz wziąć pod uwagę możliwości lokalowe, a zatem zastanowić się, czy pozwala ono na montaż urządzenia złożonego z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jeśli brakuje Ci miejsca lub też elewacja budynku uniemożliwia instalację zewnętrznej skrzynki, pomyśl o klimatyzatorze monoblokowym. Pamiętaj jednak, że urządzenie przenośne:

Dobierz moc

Dobór urządzenia o odpowiedniej mocy to podstawa. Tylko wówczas możemy być pewni, że klimatyzator będzie prawidłowo spełniał swoje zadania i stworzy mikroklimat o odpowiednich parametrach. Chcąc obliczyć wydajność chłodniczą, jaka jest nam potrzebna, musimy znać nie tylko powierzchnię klimatyzowanego pomieszczenia, ale też wziąć pod uwagę takie elementy jak ilość i wielkość okien, nasłonecznienie, obecność izolacji i jej rodzaj, liczbę osób przebywających w danym pomieszczeniu oraz ilość urządzeń, które osuszają powietrze i podnoszą jego temperaturę (komputer, drukarka itp.). Generalnie przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy potrzebne jest ok. 0,1 kW. I takim uproszczonym schematem można się zawsze posłużyć. Warto jednak pamiętać, że mocy nie trzeba obliczać samodzielnie. Firmy sprzedające klimatyzatory posiadają specjalne programy komputerowe, które uwzględnią wszystkie czynniki i dokonają obliczeń.

Przemyśl sposób montażu

Klimatyzator najczęściej kupujemy do pomieszczenia, które jest już w jakiś sposób zagospodarowane. Trzeba zatem pomyśleć nad tym, jaki rodzaj montażu najmniej zakłóci przestrzeń. Na szczęście do wyboru jest całe mnóstwo możliwości: montaż ścienny, przysufitowy czy przypodłogowy.

Zadbaj o estetykę

Czasy, w których klimatyzator był praktycznym, ale mało eleganckim urządzeniem odeszły w zapomnienie. Obecnie producenci przykładają wielką wagę nie tylko do parametrów urządzeń, ale również do ich wyglądu. Dzięki temu klimatyzatory nie burzą aranżacji danego pomieszczenia, mało tego, mogą ją efektownie współtworzyć. W ofertach różnych marek pojawiają się klasyczne prostokątne skrzynki w kolorze białym, czarnym lub srebrnym, urządzenia z tworzyw matowych i błyszczących, w eleganckich, opływowych kształtach. Taka różnorodność pozwala dopasować klimatyzator do stylu i charakteru danego pomieszczenia.

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

OS. WANDY 28, 31-907 KRAKÓW

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom