jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > Rodzaje klimatyzatorów cz. 1


Rodzaje klimatyzatorów cz. 1

25 stycznia 2014

Wybór urządzeń klimatyzacyjnych na rynku jest ogromny. I nie chodzi tutaj tylko o marki, wielkość, parametry czy wygląd. Kupując urządzenie, musimy brać też pod uwagę m.in. rodzaj montażu oraz wielkość i charakter naszego pomieszczenia.

Podział ze względu na budowę

Klimatyzatory monoblokowe

Ich cechą charakterystyczną jest to, że składają się tylko z jednej jednostki. Oznacza to, że zarówno skraplacz jak i parownik umieszczone są w jednej obudowie. Ważnym elementem takiego klimatyzatora jest rura wyrzutowa, która odpowiada za usuwanie ciepłego powietrza z pomieszczenia. Urządzenia tego typu możemy dodatkowo podzielić na stacjonarne (montowane są w otworze okiennym lub murze) i przenośne.

Największą zaletą urządzeń monoblokowych jest ich cena oraz, w przypadku klimatyzatorów mobilnych, to, że nie wymagają one prac montażowych. Co więcej, sprawdzają się w miejscach, w których nie ma możliwości instalacji jednostki zewnętrznej (z braku miejsca) i w zależności od potrzeb można je wykorzystywać w różnych pomieszczeniach.

Fakt umieszczenia wszystkich elementów w jednej obudowie wiąże się niestety ze znacznym hałasem, a obecność rury wyrzutowej wymusza ustawianie klimatyzatora blisko okna. Minusem monobloków jest również to, że mogą wyłącznie schładzać powietrze.

Klimatyzatory typu split

W klimatyzatorach typu split skraplacz i parownik umieszczone są w dwóch różnych obudowach, z  których jedna znajduje się wewnątrz pomieszczenia, a druga na zewnątrz. Jednostki połączone są ze sobą układem hydraulicznym lub elektronicznym.

Klimatyzatory typu split dają największe możliwości. Ich wybór na rynku jest ogromny, co pozwala na idealne dopasowanie urządzenia do potrzeb. Splity potrafią nie tylko chłodzić, ale też ogrzewać i  oczyszczać powietrze. Pracują wydajniej, a jeśli posiadają inwerter pozwalają na znaczne oszczędności w poborach energii. Umiejscowienie skraplacza na zewnątrz gwarantuje cichą pracę, a nowoczesne skrzynki ładnie prezentują się w pomieszczeniach.

Co więcej pozwalają one na podłączenie do jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych (klimatyzatory multi-split) i, co za tym idzie, równoczesne schładzanie lub ogrzewanie kilku pomieszczeń.

Przeczytaj drugą część artykułu.

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

OS. WANDY 28, 31-907 KRAKÓW

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom