jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > Optymalna temperatura w biurze


Optymalna temperatura w biurze

20 kwietnia 2015

Każdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom warunki odpowiednie do wykonywanej przez nich pracy. W przypadku pracy biurowej dotyczy to przede wszystkim optymalnej temperatury powietrza oraz jego jakości. Właśnie dlatego tak dużą rolę w obiektach firmowych odgrywa efektywna wentylacja i klimatyzacja.

Temperatura

Zgodnie z zasadami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy temperatura powietrza w biurze zależy od pory roku oraz wieku pracowników. Generalna zasada mówi jednak, że w przypadku osób wykonujących pracę siedzącą temperatura powietrza w pomieszczeniu nie może być niższa od 18 stopni. W zależności od warunków panujących za oknem limity graniczne mogą się minimalnie zmieniać:

 

Pracodawcy zatrudniający osoby starsze powinni im zapewnić nieco wyższą temperaturę w związku z bardzo często występującym upośledzeniem funkcji krążenia obwodowego.

 

Warto pamiętać, że zapisy te dotyczą nie tylko najniższej dopuszczalnej temperatury, ale również – w przypadku okresu letniego – tej najwyższej.

 

W utrzymaniu optymalnej temperatury powietrza dużą rolę odgrywa wentylacja. W okresie jesiennym a nawet zimowym pozwala ogrzać pomieszczenia do pożądanej temperatury, z kolei w lecie szybko i skutecznie je ochładza.

 

Wilgotność

Pracodawca powinien zapewnić również skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniu biurowym. Efektywna wentylacja pozwala utrzymać odpowiedni poziom wilgotności, a ta jest niezwykle ważna dla zdrowia. Jeśli powietrze jest zbyt suche, pracownicy są bardziej podatni na stany zapalne i alergie. Wysuszeniu ulega skóra a także śluzówka nosa i ust, co prowadzi do kaszlu, kataru i infekcji. Suche powietrze negatywnie wpływa również na odporność, koncentrację i samopoczucie.

 

Dla utrzymania w biurze optymalnej wilgotności konieczne jest częste wietrzeniu pomieszczenia lub zastosowanie wentylacji mechanicznej.

 

Czystość powietrza

Nie tylko temperatura i wilgotność, ale też jakość powietrza wpływa na zdrowie i samopoczucie pracowników oraz efektywność ich pracy. W pomieszczeniach, w których powietrze nie jest wymieniane i oczyszczane, namnażają się bakterie, wirusy, roztocza i pleśnie, które wywołują infekcje, alergie i choroby.

 

By temu zapobiec konieczne jest zamontowanie urządzeń klimatyzacyjnych z filtrami oczyszczającymi powietrze z kurzu, pyłu i drobnoustrojów a także ich systematyczne czyszczenie i serwisowanie.

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

OS. WANDY 28, 31-907 KRAKÓW

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom