jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > Ogrzewanie klimatyzacją – jakie koszty


Ogrzewanie klimatyzacją – jakie koszty

10 lutego 2015

Zainteresowanie możliwością wykorzystania klimatyzacji do ogrzewania domu jest coraz większe. Powód? Zgodnie z wyliczeniami dokonywanymi przez specjalistów rozwiązanie to pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie budynku nawet kilkakrotnie. Czy faktycznie tak jest? Ile kosztuje ogrzewanie za pomocą klimatyzacji?

Koszty inwestycyjne

Decydując się na ogrzewanie domu za pomocą klimatyzacji, trzeba liczyć się z jednym: początkowe koszty będą dość wysokie. Konieczny jest bowiem zakup odpowiedniego urządzenia. Po pierwsze, musi to być klimatyzator typu multisplit, który pozwoli podłączyć kilka jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej i, co za tym idzie, zapewnić ogrzewanie wszystkim pomieszczeniom. Po drugie, trzeba wybrać urządzenie z pompą ciepła, które pozwoli na grzanie w zimie i chłodzenie w lecie.

Koszt samej jednostki zewnętrznej to, w zależności od mocy urządzenia, wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (ceny wahają się od ok. 2 tys. zł za najsłabsze modele do kilkunastu tys. zł za modele o dużej mocy). Im więcej jednostek wewnętrznych chcemy podłączyć, tym większą moc powinna mieć jednostka zewnętrzna. Dla przykładu: do urządzenia o mocy grzewczej 10 kW możemy podłączyć 5 jednostek wewnętrznych. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszt jednostek wewnętrznych i montażu urządzenia.

Warto jednak pamiętać, że zakup urządzenia to wydatek jednorazowy. Co więcej, klimatyzator jest urządzeniem wielofunkcyjnym (ogrzewa, chłodzi, nawilża, oczyszcza powietrze) i będziemy korzystać z niego nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale przez cały rok.

 

Koszty ogrzewania

Przy ogrzewaniu budynku za pomocą klimatyzatora czeka nas w zasadzie tylko jeden wydatek:  koszty poboru prądu. Dokonując prostego działania uwzględniającego powierzchnię budynku, moc urządzenia,  czas grzania i cenę prądu, można obliczyć, że miesięczny koszt ogrzewania 70 m2 to niecałe300 zł.

Urządzenie o mocy 3,5 kW jest w stanie ogrzać pomieszczenie o powierzchni ok. 35 m2.

Zużycie prąduprzez urządzenia wynosi 0,96 kW, co przy założeniu, że urządzenie pracuje ok. 8 godzin dziennie daje 7,68 kw. Koszt 1 kw to 0,60 gr, a zatem za jeden dzień pracy urządzenia zapłacimy 4,60.Za miesiąc będzie to 138 zł. Oznacza to, że przy budynku o powierzchni 70 m2 opłaty za prąd, który wykorzystuje klimatyzator, wzrosną o niecałe 300 zł miesięcznie.

Trzeba rzecz jasna pamiętać, że ostateczna kwota uzależniona jest od czasu pracy urządzenia w ciągu dnia, temperatury na zewnątrz, a także tego, jak ciepło chcemy mieć w pomieszczeniu.

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

OS. WANDY 28, 31-907 KRAKÓW

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom