jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > Ogrzewanie klimatyzacją a zdrowie


Ogrzewanie klimatyzacją a zdrowie

20 lutego 2015

W zimie nasz dom czy mieszkanie wietrzymy znacznie rzadziej. Wszystko dlatego, by nie tracić ciepła z budynku i nie wpuszczać do środka zimnego powietrza. Niestety efekt jest też taki, że powietrze staje się suche, a nagromadzone w nim bakterie, roztocza i inne zanieczyszczenia cały czas rotują, wywołując zmęczenie i różnego rodzaju infekcje. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku może okazać się ogrzewanie przy pomocy klimatyzatora. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy się trzymać kilku ważnych zasad.

Na temat tego, jak klimatyzacja wpływa na zdrowie, krąży wiele mitów. Efektem jej stosowania ma być m.in. osuszanie powietrza, co z kolei prowadzi do wysuszenia oczu i dróg oddechowych, czyniąc je bardziej podatnymi na infekcje. Prawda jest jednak taka, że jeśli wybierzemy odpowiedni model a także będziemy dbać o jego konserwację, powietrze w naszym domu w okresie zimy będzie czyste i nawilżone.

Suche powietrze

Bardzo często wydaje nam się, że jeśli w zimie szczelnie zamkniemy wszystkie okna i nie będziemy wpuszczać zimnego powietrza, żadne przeziębienie nas nie dopadnie. Nic bardziej mylnego. W niewietrzonym, ogrzewanym pomieszczeniu powietrze staje się suche, a to może mieć szereg konsekwencji dla naszego zdrowia. Po pierwsze, suche powietrze powoduje wysuszenie błon śluzowych górnych i dolnych dróg oddechowych. W efekcie stają się one bardziej podatne na infekcje spowodowane przez bakterie, wirusy i pleśnie. Pojawia się katar, kaszel, męczące stany zapalne zatok czy nawet migdałków. Po drugie, wysusza spojówkę oka, co objawia się pieczeniem, zaczerwienieniem, uczuciem „piasku pod powiekami”. Oczy szybciej się męczą i są podrażnione.

Nowoczesne klimatyzatory oferują funkcję nawilżania powietrza. Zyskuje na tym nasz system immunologiczny oraz samopoczucie. W pracy jesteśmy bardziej efektywni i łatwiej nam się skupić. Przyjemniejszy staje się również sam wypoczynek.

Zanieczyszczenia

Powietrze w pomieszczeniu to siedlisko różnego rodzaju alergenów. Występują w nim bakterie, wirusy, roztocza, grzyby, kurz i inne rodzaje zanieczyszczeń. Takie środowisko jest mało przyjazne dla alergików.

Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w filtry, poczynając od tych najbardziej podstawowych, zatrzymujących wyłącznie kurz, na plazmowych kończąc. Dzięki temu w prosty i skuteczny sposób możemy się pozbyć z powietrza nawet najmniejszych pyłków i drobnoustrojów. Filtry eliminują również nieprzyjemne zapachy, np. dymu tytoniowego czy aktywny tlen, przyspieszający proces starzenia się skóry.

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

OS. WANDY 28, 31-907 KRAKÓW

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom