jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > Ogrzewanie i klimatyzacja w jednym


Ogrzewanie i klimatyzacja w jednym

16 lutego 2015

Przyjęło się, że klimatyzator to urządzenie stworzone z myślą o sezonie letnim. Takie, które zapewnia przyjemny chłód, pozwala się uniezależnić od wysokich temperatur panujących na zewnątrz, zapewniając komfort pracy i wypoczynku. Tymczasem klimatyzator to urządzenie wielofunkcyjne. Nie tylko chłodzi powietrze, ale też może je ogrzewać, kiedy przychodzi zima.

 

Wielofunkcyjne urządzenie

Decydując się na zakup klimatyzacji, zapewniamy sobie nie tylko przyjemny chłód w upalne dni, ale też prosty w obsłudze, niedrogi i bardzo estetyczny grzejnik, dzięki któremu w zimie nie musimy się martwić o zakup paliwa, jego składowanie i dodawanie do paleniska. Jak to możliwe?

 

Odwracalny cykl

Klimatyzator działa podobnie do lodówki. W tradycyjnym układzie ciepłe powietrze z pomieszczenia trafia na parownik. Tutaj zostaje schłodzone i wraca do pokoju. Ciepło z powietrza zostaje odebrane przez czynnik chłodniczy, czyli ciecz o niskim ciśnieniu. Ogrzany czynnik chłodniczy rozpręża się i w postaci gazu o niskim ciśnieniu trafia do sprężarki. Teraz następuje sprężenie czynnika chłodniczego, w efekcie czego dochodzi do wzrostu ciśnienia i temperatury. W kolejnym etapie cyklu czynnik trafia do skraplacza, gdzie ciepło zostaje oddane na zewnątrz (poza budynek), a czynnik chłodzący ulega skropleniu i po przejściu przez rozprężacz ponownie zamienia się w ciecz o niskim ciśnieniu. Tę samą, która odpowiada za chłodzenie powietrza w pomieszczeniu. Cykl się zamyka.

W układzie grzewczym proces ten zostaje odwrócony. Ciepło odbierane jest na zewnątrz budynku (np. z ziemi) i oddawane wewnątrz budynku, a parownik i skraplacz zamieniają się miejscami.

 

Ekologiczne i tanie grzanie

W efekcie nowoczesne klimatyzatory można wykorzystać nie tylko do chłodzenia pomieszczeń, ale też do ogrzewania budynku. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są stosunkowo tanim i ekologicznym źródłem ciepła. Po pierwsze, wykorzystują naturalne zasoby środowiska (ciepło z ziemi). Po drugie, dzięki technologii inwerterowej ilość pobieranej przez nie energii jest nawet o 60% mniejsza. W taki grzejnik z pewnością warto zainwestować.

 

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

OS. WANDY 28, 31-907 KRAKÓW

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom