jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > Klimatyzowanie małych pomieszczeń


Klimatyzowanie małych pomieszczeń

25 marca 2015

Małe pomieszczenia mają swoje plusy i minusy. Zimą ich ogrzanie jest dużo łatwiejsze. Latem jednak mogą zamienić się w prawdziwa saunę. I na nic zda się otwieranie okien (bo przecież na zewnątrz jest równie upalnie) czy włączanie dmuchaw, bo one nie tylko nie odprowadzają ciepła na zewnątrz, ale – co gorsza – produkują go jeszcze więcej. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest klimatyzator.

Moc urządzenia

Zanim zdecydujemy się na kupno klimatyzatora do niewielkiego pomieszczenia powinniśmy się zastanowić, jakiej mocy urządzenie jest nam potrzebne. Generalnie przyjmuje się, że 1 kW wystarcza do schłodzenia do 10 m2. Generalnie, bo obliczając ostateczną moc trzeba wziąć pod uwagę jeszcze kilka dodatkowych czynników, takich jak obecność urządzeń, które produkują ciepło (np. komputer) czy nasłonecznienie (pomieszczenia na poddaszu wymagają urządzenia o dwukrotnie większej mocy).

 

Urządzenie typu split

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku niewielkiego pomieszczenia będzie klimatyzator split. Na rynku bez problemu można znaleźć wiele eleganckich, niewielkich modeli, które nie będą zajmowały zbyt dużo przestrzeni. Dobrym pomysłem jest również montaż klimatyzatora sufitowego, który praktycznie będzie niewidoczny.

Decydując się na klimatyzator typu split, warto pamiętać o dwóch rzeczach:

 

Urządzenie przenośne

Może się zdarzyć, że w danym pomieszczeniu nie ma możliwości zamontowania klimatyzatora typu split. Dlaczego? Bo elewacja na to nie pozwala lub też nie otrzymaliśmy odpowiedniego zezwolenia od administratora budynku. W tej sytuacji pozostaje nam kupno klimatyzatora przenośnego.

Monobloki mają swoje plusy i minusy. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że możemy je przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Pozwala to na chłodzenie (oczywiście nie równoczesne) kilku pokoi przy pomocy jednego urządzenia. Z drugiej jednak strony monobloki mają gorsze parametry energetyczne, głośniej pracują i wymagają obecności okna (gdyż posiadają elastyczną rurę, za pomocą której ciepło jest odprowadzane na zewnątrz).

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

OS. WANDY 28, 31-907 KRAKÓW

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom