jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > Klimatyzator jako źródło ogrzewania


Klimatyzator jako źródło ogrzewania

29 października 2013

W Polsce najpopularniejszym źródłem ciepła w domach są kotły na paliwo stałe. Jak widać jednak na przykładzie Krakowa i uchwały o zakazie palenia węglem, w przyszłości może się to zmienić. Co wówczas? Czym zastąpić stosunkowo niedrogi węgiel, by się nie zrujnować? Np. klimatyzatorem.

Kraków na czarnej liście

Decyzja sejmiku małopolskiego i przyjęcie uchwały zakazującej w Krakowie palenia węglem była podyktowana ważnymi względami ekologicznymi i zdrowotnymi. Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem z Polsce i na świecie. Zgodnie z raportem ogłoszonym w ubiegłym roku przez Europejską Agencję Ochrony Środowiska w pierwszej dziesiątce europejskich metropolii o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu znalazło się aż 6 miast polskich. Kraków był trzeci na tej niechlubnej liście.

Alarmujące dane

Abstrakcyjne dla niektórych dane znajdują niestety odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zanieczyszczenie powietrza, będące efektem postępującej industrializacji, rozwoju transportu i przemysłu czy niskiej emisji, ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Trujące pyły i związki chemiczne, w tym metale ciężkie, powodują choroby serca i układu oddechowego, raka czy alergie. Komisja Europejska podaje, że w samym 2010 roku aż 420 tys. mieszkańców UE zmarło z powodu zanieczyszczeń powietrza.

Koniec z węglem

Mając na uwadze normy unijne, względy zdrowotne i ekologiczne w listopadzie 2013 roku sejmik małopolski podjął decyzję o zakazie używania paliw stałych. W ten sposób Kraków, będący jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, jeśli chodzi o powietrze, stał się pierwszym miastem w Polsce, w którym mieszkańcy nie będą mogli palić węglem. Zakaz będzie obowiązywał od 2018 roku. Nowe budynki podlegają mu automatycznie.

Klimatyzacja ratunkiem

W takim kontekście klimatyzacja może nabrać zupełnie nowego znaczenia. Urządzenia typu split oferują bowiem nie tylko funkcję chłodzenia czy filtrowania, ale również funkcję grzewczą. Dzięki zastosowaniu w klimatyzatorach specjalnego zaworu i odwróceniu cyklu obiegu czynnika chłodniczego, klimatyzator może działać jak pompa ciepła.

By osiągnąć maksymalną wydajność przy minimalnych nakładach energii, warto zakupić urządzenie z inwerterem. Co więcej, urządzenia typu multisplit, w których do jednej jednostki zewnętrznej podpiętych jest kilka jednostek wewnętrznych, pozwalają na równoczesne ogrzewanie kilku pomieszczeń.

Specjaliści obliczają, że zastosowanie klimatyzatora zamiast ogrzewania elektrycznego czy gazowego pozwala na redukcję kosztów ogrzewania budynku o ok. 3 a nawet 4 razy. Co prawda koszt zakupu urządzenia i jego montażu nie jest mały, ale jeśli wziąć pod uwagę fakt, że będziemy z niego korzystać długie lata i to nie tylko w sezonie grzewczym, ale też letnim, bardzo szybko się zwróci.

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

OS. WANDY 28, 31-907 KRAKÓW

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom