jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > Klimatyzacja w biurze a zdrowie


Klimatyzacja w biurze a zdrowie

20 marca 2015

Odpowiedni mikroklimat w biurze, na który składają się m.in. temperatura, wilgotność i stopień czystości powietrza, jest niezwykle ważny. To on w dużej mierze decyduje bowiem o zdrowiu i samopoczuciu pracowników. Jaki wpływ na mikroklimat ma klimatyzacja? I co w tym temacie mówią zapisy BHP?

Biurowy mikroklimat a wytyczne BHP

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swojemu pracownikowi odpowiednie warunki w miejscu pracy. Dotyczy to nie tylko wielkości i wysokości pomieszczenia czy jego odpowiedniego oświetlenia, ale też temperatury oraz wilgotności i stopnia czystości powietrza.

 

Temperatura. W pomieszczeniach biurowych temperatura w okresie zimy nie powinna być niższa od 18 stopni, z kolei w lecie optymalne dla pracy warunki to ok. 20–24 stopni.

 

Wilgotność. Choć często nie zwracamy uwagi na ten czynnik, jest on bardzo ważny dla zdrowia. Suche powietrze powoduje suchość skóry, oczu a także śluzówki nosa i ust. Zwiększa to ryzyko wystąpienia stanów zapalnych oraz alergii.

 

Czystość powietrza. Pomieszczenia biurowe powinny być wyposażone w sprawną wentylację (naturalną lub mechaniczną) oraz klimatyzację. Pozwala to bowiem na stałą wymianę powietrza a także na jego oczyszczanie z kurzu i innych alergenów.

 

Klimatyzacja dla lepszego zdrowia

Klimatyzacja pozwala stworzyć w biurze optymalne warunki do pracy. W zimie można ją wykorzystać do dogrzewania pomieszczeń, a w upalne letnie dni do ich chłodzenia. Co ważne, daje ona możliwość regulacji wilgotności powietrza, którą obniżają wszelkiego typu urządzenia biurowe, takie jak komputery, drukarki czy kserokopiarki. Dzięki temu pracowników rzadziej dopadają infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, nie odczuwają oni również nieprzyjemnych skutków suchości oczu, takich jak pieczenie, zaczerwienienie czy uczucie piasku pod powiekami.

Klimatyzacja odgrywa również istotną rolę w oczyszczaniu powietrza ze szkodliwych czynników, które mogą powodować nie tylko zmęczenie, bóle i zawroty głowy czy problemy z koncentracją, ale też obniżenie odporności, katar, kaszel a w skrajnych przypadkach również astmę, czy zaburzenia układu nerwowego. Wszystko to dzięki wbudowanym w urządzenie filtrom, usuwającym z powietrza groźne dla zdrowia alergeny: kurz, pleśnie, bakterie, roztocza.

Sprawna, regularnie serwisowany klimatyzator to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na stworzenie w biurze mikroklimatu przyjaznego dla zdrowia pracowników i poprawiającego efektywność ich działania.

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

OS. WANDY 28, 31-907 KRAKÓW

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom