jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > Klimatyzacja w biurze


Klimatyzacja w biurze

20 marca 2014

Jakość powietrza, którym oddychamy, jest niezwykle ważna. To od niego zależy nasze zdrowie i samopoczucie. To ono wpływa na efektywność naszej pracy i wypoczynku. Warto zatem zadbać, by jego parametry były optymalne. A do tego niezbędna jest klimatyzacja.

Rodzaje i źródła zanieczyszczeń powietrza

Powietrze w pomieszczeniach zamkniętych jest zanieczyszczone kurzem, różnego rodzaju drobnoustrojami, takimi jak roztocza, bakterie i grzyby, związkami nieorganicznymi, w tym tlenkami węgla, siarki i azotu oraz substancjami lotnymi emitowanymi przez panele, tapicerki, farby czy wykładziny. Kolejnym problemem jest wilgotność powietrza, którą obniżają komputery, drukarki, kserokopiarki i inne urządzenia biurowe. Nie można również zapominać o temperaturze, która w zależności od pory roku może być zbyt wysoka lub zbyt niska.

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie

Zanieczyszczone powietrze o kiepskich parametrach wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Może powodować bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, obniżenie odporności, zmęczenie, zwolnienie reakcji psychofizycznych, podrażnienie śluzówek, kaszel, katar oraz groźniejsze choroby, np. alergie, astmę, stany zapalne dróg oddechowych, zaburzenia układu nerwowego.

Wentylacja

Najprostszym sposobem na poprawę jakości powietrza jest wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. W przypadku pierwszej wymiana powietrza następuje w sposób naturalny, w oparciu o różnice gęstości powietrza wynikające z różnicy temperatur. Niestety, w okresie letnim jest ona bardzo słaba. Co więcej, współczesne budownictwo energooszczędne, wykorzystujące do maksimum materiały izolacyjne, znacznie utrudnia dostawanie się do pomieszczeń powietrza z zewnątrz. Wentylacja mechaniczna jest rozwiązaniem znacznie lepszym, ale trzeba wziąć pod uwagę, że poza kontrolą wymiany powietrza nie jest ona w stanie zapewnić ani odpowiedniej wilgotności, ani temperatury.

Klimatyzacja

Najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja, która nadaje powietrzu w danym pomieszczeniu określone parametry:

ochładza powietrze do zadanej temperatury,
w zależności od potrzeb nawilża lub osusza powietrze,
ogrzewa powietrze,
filtruje powietrze, czyli oczyszcza je z pyłów, pleśni, roztoczy i bakterii.

Pozwala to na stworzenie mikroklimatu optymalnego pod względem higieny, zdrowia oraz komfortu i samopoczucia znajdujących się w biurze osób. Dzięki temu pracownicy są bardziej efektywni, mniej chorują, rzadziej narzekają na bóle głowy i łatwiej im się skoncentrować.

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

OS. WANDY 28, 31-907 KRAKÓW

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom