jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > Klimatyzacja – kluczowe pojęcia


Klimatyzacja – kluczowe pojęcia

25 listopada 2013

W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy kilka kluczowych terminów związanych z klimatyzacją. Warto je znać przed wyborem urządzenia do domu czy biura.

Klimatyzator

To urządzenie, które nadaje powietrzu w danym pomieszczeniu określone parametry. Celem takiego zabiegu jest stworzenie mikroklimatu pozytywnie wpływającego na komfort, samopoczucie i zdrowie znajdujących się w pomieszczeniu osób. Klimatyzator składa się z parownika, sprężarki, skraplacza, zaworu rozprężnego, filtra powietrza, wentylatora powietrza nawiewanego, wentylatora chłodzącego i nagrzewnicy powietrza. Zadania, jakie może spełniać klimatyzator, to:

Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna

Klimatyzator składa się z jednostki wewnętrznej (skrzynka zainstalowana w pomieszczeniu) i zewnętrznej. W pierwszej najważniejsze są parownik i wentylator, podstawowe elementy drugiej to z kolei sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i wentylator. Pomiędzy jednostkami krąży czynnik chłodniczy, który ochładza powietrze nawiewane do pomieszczenia, a równocześnie pochłania ciepło ze zużytego powietrza i oddaje je na zewnątrz.

Inwerter

To rozwiązanie stosowane w klimatyzatorach lepszej jakości. Umożliwia ono płynną pracę sprężarki oraz dostosowuje ją do zapotrzebowania na moc chłodniczą i grzewczą, co przynosi szereg pozytywnych efektów. Po pierwsze, zmniejsza zapotrzebowanie na energię, a tym samym obniża koszty pracy klimatyzatora. Po drugie, skraca do minimum czas oczekiwania na ogrzanie lub schłodzenie powietrza do zadanej temperatury. Po trzecie, urządzenia z inwerterem pracują ciszej i pozwalają na zastosowanie większej odległości pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną.

Moc chłodnicza

To bardzo ważny parametr, gdyż od niego zależy, czy urządzenie spełni swoją rolę. Jeśli będzie za duża, po pierwsze przepłacimy (im większa moc, tym urządzenie droższe), po drugie, nie wykorzystamy możliwości urządzenia. Jeśli będzie za mała, klimatyzator nie będzie w stanie stworzyć warunków, jakich oczekujemy.

Przy obliczaniu mocy oprócz wielkości pomieszczenia trzeba uwzględnić m.in.:

Moc dostępnych klimatyzatorów zaczyna się od ok. 2 kW. Do schłodzenia 1 m3 potrzebnych jest 45 W. Chcąc zatem obliczyć potrzebną nam moc trzeba znać kubaturę pomieszczenia. Równanie to nie uwzględnia jednak pozostałych czynników, takich jak ilość osób. Na całe szczęście istnieją specjalne programy komputerowe, które w prosty sposób pomagają wykonać odpowiednie rachunki.

SCOP i SEER

SCOP i SEER to sezonowe współczynniki efektywności energetycznej dla grzania i chłodzenia. Oblicza się je na podstawie stosunku rocznego zapotrzebowania na chłód lub ciepło do energii, jaka została zużyta na jego wytworzenie. W przypadku obliczenia współczynnika dla grzania konieczne jest uwzględnienie także takich czynników jak temperatura zewnętrzna i wewnętrzna czy warunki techniczne urządzenia.

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

OS. WANDY 28, 31-907 KRAKÓW

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom