jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > Klimatyzacja jako ogrzewanie domu


Klimatyzacja jako ogrzewanie domu

22 grudnia 2014

Koszty ogrzewania z roku na rok są coraz wyższe. I tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia, jaki rodzaj paliwa stosujemy. Obciążenie dla budżetu i tak jest spore. Jest jednak szansa na poczynienie oszczędności – klimatyzator z pompą ciepła.

Jak to działa?

Klimatyzatory z pompą ciepła można wykorzystać na dwa sposoby: latem do chłodzenia, zimą do ogrzewania. Jest to możliwe dzięki odwróceniu procesu, jaki zachodzi w typowym klimatyzatorze (zastosowany w urządzeniu zawór czterodrożny zmienia kierunek przepływu czynnika chłodniczego a parownik i sprężarka zamieniają się miejscami). O ile w przypadku chłodzenia ciepło traktowane jest jako odpad i z parownika transportuje się je za pomocą czynnika chłodzącego na zewnątrz budynku, o tyle w sytuacji ogrzewania ciepło jest przenoszone z zewnątrz, a dokładnie z gleby, która w zimie jest dużo cieplejsza od powietrza, do budynku.

Dzięki temu klimatyzator można wykorzystywać przez cały rok, a nie tylko w okresie największych upałów.

 

Czy to się sprawdzi?

Jeszcze do niedawna zastanowiono się, czy klimatyzatorem z pompą ciepła faktycznie można zastąpić tradycyjne ogrzewanie. Przekonywano, że co prawda sprawdzają się one idealnie w okresach przejściowych (kiedy w domu robi się już chłodno, ale równocześnie szkoda włączać już centralne ogrzewanie) czy w miejscach takich jak ogrody zimowe, ale mają zbyt małą moc grzewczą, by poradzić sobie z zapewnieniem domownikom ciepła w czasie mrozów.

Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia o dużej mocy, a obliczenia wykonywane przez specjalistów udowadniają, że z powodzeniem można je stosować do ogrzewania domu również zimą. Klimatyzator z pompą ciepła jest w stanie odzyskać ciepło nawet przy -20 st. mrozu. Zważywszy na fakt, że średnie temperatury powietrza w czasie zimy w Polsce wzrastają, a sama klimatyczna zima ulega skróceniu, jest to w zupełności wystarczające.

 

Korzyści z posiadania pompy ciepła

Zakup klimatyzatora z pompą ciepła zwraca się dość szybko. Szacuje się, że stosowanie go do ogrzewania domu pozwala zmniejszyć koszty o ok. 1/3 (w stosunku do ogrzewania opałem czy elektrycznego). Co ważne, dzięki urządzeniu niemal całkowicie możemy się uniezależnić od zewnętrznych dostawców energii cieplnej.

 

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

KOCMYRZÓW-LUBORZYCA, KOCMYRZÓW 332

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom