jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > Klimatyzacja jako ogrzewanie domu


Klimatyzacja jako ogrzewanie domu

22 grudnia 2014

Koszty ogrzewania z roku na rok są coraz wyższe. I tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia, jaki rodzaj paliwa stosujemy. Obciążenie dla budżetu i tak jest spore. Jest jednak szansa na poczynienie oszczędności – klimatyzator z pompą ciepła.

Jak to działa?

Klimatyzatory z pompą ciepła można wykorzystać na dwa sposoby: latem do chłodzenia, zimą do ogrzewania. Jest to możliwe dzięki odwróceniu procesu, jaki zachodzi w typowym klimatyzatorze (zastosowany w urządzeniu zawór czterodrożny zmienia kierunek przepływu czynnika chłodniczego a parownik i sprężarka zamieniają się miejscami). O ile w przypadku chłodzenia ciepło traktowane jest jako odpad i z parownika transportuje się je za pomocą czynnika chłodzącego na zewnątrz budynku, o tyle w sytuacji ogrzewania ciepło jest przenoszone z zewnątrz, a dokładnie z gleby, która w zimie jest dużo cieplejsza od powietrza, do budynku.

Dzięki temu klimatyzator można wykorzystywać przez cały rok, a nie tylko w okresie największych upałów.

 

Czy to się sprawdzi?

Jeszcze do niedawna zastanowiono się, czy klimatyzatorem z pompą ciepła faktycznie można zastąpić tradycyjne ogrzewanie. Przekonywano, że co prawda sprawdzają się one idealnie w okresach przejściowych (kiedy w domu robi się już chłodno, ale równocześnie szkoda włączać już centralne ogrzewanie) czy w miejscach takich jak ogrody zimowe, ale mają zbyt małą moc grzewczą, by poradzić sobie z zapewnieniem domownikom ciepła w czasie mrozów.

Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia o dużej mocy, a obliczenia wykonywane przez specjalistów udowadniają, że z powodzeniem można je stosować do ogrzewania domu również zimą. Klimatyzator z pompą ciepła jest w stanie odzyskać ciepło nawet przy -20 st. mrozu. Zważywszy na fakt, że średnie temperatury powietrza w czasie zimy w Polsce wzrastają, a sama klimatyczna zima ulega skróceniu, jest to w zupełności wystarczające.

 

Korzyści z posiadania pompy ciepła

Zakup klimatyzatora z pompą ciepła zwraca się dość szybko. Szacuje się, że stosowanie go do ogrzewania domu pozwala zmniejszyć koszty o ok. 1/3 (w stosunku do ogrzewania opałem czy elektrycznego). Co ważne, dzięki urządzeniu niemal całkowicie możemy się uniezależnić od zewnętrznych dostawców energii cieplnej.

 

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

OS. WANDY 28, 31-907 KRAKÓW

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom