jesteś tutaj: Oficjalny Blog BH Klim > Artykuły > 5 mitów na temat klimatyzacji


5 mitów na temat klimatyzacji

29 sierpnia 2014

Na temat klimatyzacji krąży wiele stereotypowych opinii. Zapewne nieraz słyszałeś, że klimatyzacja jest kosztowna, gdyż wiąże się z wysokimi rachunkami za prąd. Może też ktoś Ci zasugerował, że jej instalacja jest niebezpieczna dla zdrowia, bo przecież przeciąg w domu to gwarantowany katar i zapalenie ucha. Dziś obalamy niektóre z najpopularniejszych mitów na temat klimatyzacji.

Klimatyzacja zużywa dużo prądu

 

Nie da się ukryć: klimatyzator bez prądu nie będzie działał. Ale przecież energii potrzebują również inne urządzenia: telewizor, czajnik, komputer. Pobór prądu wcale nie musi być jednak duży. Wystarczy jeśli zamiast zwykłego klimatyzatora ze sprężarką o stałej wydajności kupimy urządzenie wyposażone w inwerter. W ten sposób ilość potrzebnej do działania energii zmniejszymy nawet o 30%. Co więcej, nowoczesne modele posiadają szereg funkcji, których celem jest oszczędzanie energii. Przykładem możliwość zaprogramowania godzin włączania się i wyłączania klimatyzatora. Dzięki temu, gdy wracamy do domu jest chłodno, ale urządzenie nie pracuje niepotrzebnie przez cały dzień.

 

Klimatyzacja dostarcza świeże powietrze

 

To nie do końca prawda. Klimatyzatory nie pobierają bowiem powietrza z zewnątrz, ale filtrują to, które znajduje się w danym pomieszczeniu. Co więcej, nie tylko je oczyszczają, ale też ochładzają, osuszają czy ocieplają (jeśli mają wmontowaną pompę ciepła).

Zainstalowane w klimatyzatorach filtry są w stanie usunąć kurz, bakterie, grzyby, pleśnie, roztocza, a nawet brzydkie zapachy, np. z papierosów czy aktywny tlen, który przyspiesza starzenie się skóry.

 

Klimatyzacja jest głośna

 

Taka opinia być może kiedyś byłaby prawdziwa. Nowoczesne urządzenia są jednak nie tylko funkcjonalne i efektownie wyglądają, ale też cicho pracują. Dzięki temu nie ma obawy, że klimatyzator nie pozwoli nam w nocy zasnąć i staniemy przed wyborem: albo śpimy w ciszy, albo w przyjemnym chłodzie. Możemy mieć i jedno, i drugie.

 

Klimatyzacja to najkrótsza droga do tego, by się przeziębić

 

Nadmiar zawsze może być niebezpieczny. I dotyczy to wszystkich sfer życia. Tak samo jest w przypadku klimatyzatorów. Jeśli w środku upalnego lata nastawimy bardzo niską temperaturę albo będziemy stać bezpośrednio pod nawiewem, nie powinniśmy się dziwić, kiedy dopadnie nas przeziębienie. Wystarczy jednak, że z klimatyzacji będziemy korzystać rozsądnie: wybierzemy dla niej odpowiednie miejsce, zadamy temperaturę, która nie będzie diametralnie różniła się od temperatury na zewnątrz i ustawimy łopatki w taki sposób, aby powietrze nie było skierowane bezpośrednio na nas.

 

Jeśli chcemy mieć klimatyzator w każdym pomieszczeniu, musimy zamontować odpowiednią ilość jednostek zewnętrznych

 

To mit. W tym wypadku wystarczy bowiem zakupić odpowiedni model urządzenia, tzw. multisplit. System tego typu pozwala na podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej skrzynki umieszczonej na zewnątrz.

B.H.KLIM BOGUSŁAW HYLA

tel. 606805330

tel. 698514800

OS. WANDY 28, 31-907 KRAKÓW

email: biuro@bhklim.com.pl

copyrigths by B.H. KLIM

kompleksowa obsługa | projekt i wykonanie Ogicom